Dobiega końca realizacja projektu PR/1/073/2018

Wraz z końcem lipca zostaną zrealizowane ostatnie zadania w ramach projektu PR/1/073/2018. Realizacja projektu trwała trzy lata. Jego głównym celem był wzrost ochrony czystości zbiorników wodnych.

Wokół Jeziora Kętrzyńskiego została wykonana kanalizacja deszczowa, dzięki której zanieczyszczenia z jezdni nie trafiają już do zbiornika. Z ulicy T. Kościuszki, A. Asnyka i sąsiednich ulic wody opadowe odprowadzane są bezpośrednio do zbiorczego kolektora kanalizacji deszczowej. Z ulicy Szpitalnej, M. Kajki i sąsiednich ulic wody opadowe trafiają do jeziorka i dalej do zbiorczego kolektora kanalizacji deszczowej. W obu przypadkach wody opadowe czy też roztopowe zanim trafią do odbiorników są w odpowiedni sposób poczyszczone za pomocą osadników i separatorów substancji ropopochodnych.

true

W ramach projektu wykonana została także dokumentacja środowiskowa – operaty wodnoprawne wraz z uzyskaniem pozwolenia wodnoprawnego na rekultywację wód powierzchniowych, zgodnie z Planem zintegrowanych działań ochronnych i rekultywacji dla obszaru zlewni Jeziora Kętrzyńskiego oraz operaty wodnoprawne wraz z uzyskaniem pozwoleń wodnoprawnych na legalizację wylotu urządzenia kanalizacyjnego i odprowadzanie wód opadowych wylotem w skarpie rowu przy ulicy Jaśminowej i na odprowadzanie wód opadowych i roztopowych wylotem w skarpie rzeki Guber od strony ulicy Leśnej.

Opracowany został „Program Ochrony Środowiska dla Gminy Miejskiej Kętrzyn na lata 2022 – 2025 z perspektywą do roku 2029”,  który przyczyni się do zrównoważonego rozwoju Gminy Miejskiej Kętrzyn, uwzględniając pierwszorzędne kwestie związane z ochroną środowiska. Program w swej treści zawiera analizę stanu środowiska naturalnego na terenie gminy, na podstawie której określono cele, kierunki i zadania wynikające z zagrożeń i problemów dla poszczególnych obszarów interwencji. Wykonano również Aktualizację Projektu założeń do planu zaopatrzenia w ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe dla Gminy Miejskiej Kętrzyn.

true

Zorganizowany został także konkurs ekologiczny pn. „Dbajmy o nasze wody, bo to skarb przyrody”, którego tematem przewodnim był wpływ ochrony środowiska na zbiorniki wodne.  Nagrodzone prace zostały zamieszczone w kalendarzu na rok 2022.

true

W ramach projektu wykonany i postawiony został napis Kętrzyn, którego konstrukcja obsadzona zostanie roślinnością, ustawione zostaną ławki, leżaki oraz nasadzenia roślin.

true

Realizacji projektu PR/1/073/2018 realizowana jest w okresie: 01.08.2020r – 31.07.2023r.

Wartość projektu to kwota 1 986 495,52 euro, w tym dla Gminy Miejskiej Kętrzyn: 1.045.124,06 euro.

Współfinansowanie przez Unię Europejską, w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa to 940.611,65 euro, co stanowi 90 % całkowitych wydatków kwalifikowalnych.