Zaznacz stronę

Nastolatkowie z PCE w Kętrzynie interesują się losem planety

Największymi problemami współczesnego świata są zmiany klimatyczne, globalne ocieplenie, niszczenie naturalnych zasobów oraz produkcja zbyt dużej ilości odpadów.
Problemy te nie są obojętne młodzieży z Powiatowego Centrum Edukacyjnego w Kętrzynie. Młodzież z tej szkoły bierze udział w projekcje  „Postaw na Słońce”  . Konkurs badawczy „Postaw na Słońce” ma na celu rozpowszechnienie wiedzy o  mikroinstalacjach OZE (Odnawialne Źródła Energii), czyli urządzeniach, pozwalających wytwarzać energię elektryczną  na swój własny użytek. Szczególny nacisk kładziono  na fotowoltaikę, czyli technologię przetwarzania energii słonecznej na elektryczną.
Pozyskiwanie energii w tradycyjny sposób, czyli przez spalanie węgla, niesie ze sobą niezwykle szkodliwe skutki dla środowiska ze zmianami klimatycznymi i smogiem na czele. Zmiana sposobu wytwarzania energii w Polsce, w tym przejście na mikroinstalacje OZE, przyczyni się do poprawienia stanu środowiska.
Głównym założeniem konkursu było wyedukowanie w szkołach grup uczniów, którzy zdobyli rzetelną wiedzę w tym temacie. W drugim etapie konkursu uczestnicy podzieli się zdobytą wiedzą z innymi uczniami, a także z mieszkańcami swojej okolicy.  Należy wspomnieć, że na budynku internatu przy  PCE zainstalowano instalację fotowoltaiczną. Dlatego drodzy czytelnicy działajmy, bo przyszłość i los naszej planety leży w naszych rękach. Nie trzeba robić wiele, wystarczy na przykład oszczędzać prąd lub wodę, kupować mniej zbędnych, rzeczy, wybierać komunikację masową, korzystać z rowerów oraz pozyskiwać energię z odnawialnych zasobów.