Gminny Program Profilaktyki Zakażeń Wirusem Brodawczaka Ludzkiego (HPV) na lata 2023-2024.

Miasto Kętrzyn od 2014 roku realizuje Gminny Program Profilaktyki Zakażeń Wirusem Brodawczaka Ludzkiego (HPV), którego przedmiotem jest podjęcie działań profilaktycznych z zakresu raka szyjki macicy na terenie Miasta Kętrzyn.

Głównym założeniem programu jest zmniejszenie liczby zachorowań na raka szyjki macicy poprzez wdrożenie profilaktyki polegającej na przeprowadzeniu edukacji zdrowotnej oraz szczepieniach ochronnych przeciwko wirusowi HPV u określonej populacji młodych mieszkanek Miasta Kętrzyn.

W bieżącym roku zaplanowano do zaszczepienia 147 dziewcząt z rocznika 2008-2009 zamieszkałych na terenie Miasta Kętrzyn. Szczepionka dziewięciowalentna typ HPV 6,11,16,18,31,33,45,52,58 jest zalecanym sposobem prewencji pierwotnej. Cykl szczepień u dziewcząt, które nie ukończyły 15 roku życia składać się będzie z dwóch dawek, gdzie drugą dawkę należy podać pomiędzy 5 a 13 miesiącem po pierwszej dawce. Natomiast u dziewcząt, które w chwili podania pierwszej dawki szczepienia ukończyły 15 rok życia cykl szczepień składać się będzie z trzech dawek podawanych odpowiednio w 0, 2 i 6 miesiącu.