Zaznacz stronę

PROBLEM WYPALANIA TRAW NARASTA. STRAŻ MIEJSKA APELUJE I RUSZA Z KONTROLAMI

Wypalanie traw jest niedozwolone – przypomina i apeluje Straż Miejska w Kętrzynie. Wraz z nastaniem ciepłych dni – wczesną wiosną dochodzi do powstania pożarów, które związane są z wypalaniem traw oraz pozostałości roślinnych nagromadzonych w związku z porządkowaniem terenu po okresie zimowym. 

Zgodnie z Ustawą z dnia 14 grudnia 2012 r. (Dz. U. z 2013 r. poz. 21) o odpadach zabrania się spalania odpadów zielonych. Osoba, która spala odpady zielone w ogródku lub na działce może zostać ukarana mandatem w wysokości do 500,00 zł. 

 

– Na razie prosimy o niewypalanie traw oraz pozostałości roślinnych na terenie ogródków działkowych i prywatnych posesjach przydomowych, ale będziemy też nakładać kary. – mówi Mirosław Dworak, komendant Straży Miejskiej w Kętrzynie. – Wbrew obiegowej opinii nie przynosi ono żadnych pozytywnych skutków, a jedynie szkody – dodaje komendant.

 

Poza tym wypalanie traw ma zgubny wpływ na środowisko. W jego następstwie giną zwierzęta oraz mikroorganizmy niezbędne do utrzymania równowagi biologicznej. Wypalanie nawet jednorazowe, obniża wartość plonów oraz powoduje jałowienie ziemi, zadymia drogi publiczne do tego stopnia, że staje się także przyczyną groźnych wypadków.

Pamiętajmy, że odpady komunalne stanowiące części roślin pochodzące z pielęgnacji terenów zielonych, ogrodów, parków i cmentarzy powinny być kompostowane na własnej działce lub deponowane w pojemnikach na odpady biodegradowalne. 

obrazek przedstawia palącą się trawę a a tym znak stop.

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast