Zaznacz stronę

Koniec remontu i wielkie otwarcie kętrzyńskiego Zamku!

25 lipca 2020 r. o godz. 12.00 odbędzie się uroczyste otwarcie kętrzyńskiego zamku. Zabytkowy obiekt przechodził remont i od 2 lat był nieczynny dla zwiedzających. Wydarzeniem towarzyszącym będzie doroczny Średniowieczny Jarmark na Św. Jakuba. Nie zabraknie dawnej i tradycyjnej muzyki oraz wspaniałej biesiady na dziedzińcu. Kętrzyńskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Militarnych przygotowało natomiast obozowisko rycerskie.nZwieńczeniem biesiady i świętowania będzie wieczorny koncert Truba Jacobi oraz Teatr Ognia Widmo.

 
 
 
 
 
 
Zamek krzyżacki w Kętrzynie to historyczna perła. W 2018 roku rozpoczęły się prace remontowe w ramach realizowanego projektu „Zachowanie dziedzictwa kulturowego dzięki renowacji Zamku w Kętrzynie wraz z jego otoczeniem”, który współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. Efektem końcowym prowadzonych prac jest termomodernizacja Zamku oraz dostosowanie obiektu do aktualnie obowiązujących przepisów techniczno-budowlanych i przeciwpożarowych. Realizowany projekt zakłada także rewitalizację i odtworzenie  w formie trwałej ruiny baszt oraz południowego i wschodniego muru obronnego Zamku krzyżackiego. Kompleksowo odremontowany Zamek w Kętrzynie z urozmaiconą ofertą kulturalną, jego promocja poza granicami Regionu będą kierować do miasta coraz większą liczbę turystów. Nowością, która na pewno wzbudzi duże zainteresowanie jest interaktywny systemem do projekcji i multimedialna makieta miasta Kętrzyn.
Dodatkowo ponad milion złotych miasto wyasygnowało z własnych środków na realizację zadań nie ujętych w projekcie, by kompleksowo podejść do remontu obiektu, czyli na odnowienie ścian, sal i podłóg.  W sumie koszt remontu wyniósł 9,5 miliona złotych, z czego dofinansowanie unijne stanowiło 5,3 mln złotych. 

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast