Zaznacz stronę

Miejskie żłobki i przedszkola ponownie otwarte od 25 maja 2020r.

Wiadomo już, że publiczne żłobki i przedszkola zostaną otwarte 25 maja. Taką decyzję podjęły władze miasta po tym jak dyrektorzy placówek poinformowali o takim terminie gotowości do przyjęcia dzieci. Do tego czasu placówki mają czas by wyposażyć się w niezbędny sprzęt ochrony osobistej, który – zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego – powinien być w każdym przedszkolu i żłobku.

Przedszkola mają sporo obaw dotyczących spełnienia restrykcji. Chodzi m.in. o ustalenie liczebności dzieci w każdej grupie. Dlatego rodzice proszeni są o składanie deklaracji – które dziecko będzie uczęszczać do żłobka lub przedszkola od 25 maja. Mają na to czas do 20 maja.

Rząd wydał zgodę na otwarcie placówek od 6 maja, ale pojawiły się trudności w spełnieniu restrykcji i terminowym zakupie środków ochrony indywidualnej pracowników (wymagane są: fartuchy, rękawice, przyłbice, termometry itp.) – tych środków po prostu brakuje lub są bardzo drogie.

My, samorządowcy dowiadujemy się o decyzjach rządu z konferencji prasowych i dostajemy zaledwie kilka dni na zorganizowanie pracy placówek, a to stanowczo za mało – mówi Maciej Wróbel, z-ca burmistrza Kętrzyna – Poprosiłem kuratora oświaty, aby przekazał ministrowi, że jeśli mamy sprawnie realizować powierzone nam zadania, musimy komunikaty otrzymywać z wyprzedzeniem – dodaje.

Z danych samorządu wynika, że sprzęt ochrony osobistej zamówiony do placówek dotrze do Kętrzyna po 20 maja. Do tego czasu pracownicy zostaną przeszkoleni, a rodzice zostaną poinformowani o obowiązujących w poszczególnych placówkach procedurach.