Zaznacz stronę

Podgrzewacze przepływowe sposobem na ograniczenie palenia w piecach

Podgrzewacze przepływowe sposobem na ograniczenie palenia w piecach

Podczas planowania generalnego remontu lub budowy domu, mając na uwadze aspekty ekologiczne oraz ekonomiczne, zmuszeni jesteśmy do poszukiwania nowych metod pozyskiwania energii, będących alternatywą dla konwencjonalnych systemów ogrzewania pomieszczeń i wody. W dzisiejszych czasach trudno się już obejść bez stałego dostępu do ciepłej wody użytkowej. Mieszkańcy domów niepodłączonych do sieci komunalnej potrzebują specjalnego urządzenia do jej ogrzania. Rosnące ceny tradycyjnych paliw oraz troska o  środowisko naturalne i zdrowie najbliższych sprawiają, że rynek energooszczędnych urządzeń grzewczych przeżywa obecnie gwałtowny rozwój.

Do podgrzewania wody może służyć urządzenie centralne lub kilka rozmieszczonych przy punktach poboru (np. obok umywalki w toalecie lub zlewu w kuchni). Ich podział dotyczy sposobu, w jaki podgrzewają wodę użytkową (przepływowe lub pojemnościowe), oraz rodzaju zasilania (opałowe gazowe, elektryczne, z pompą ciepła). Przy wyborze podgrzewacza, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka istotnych spraw: ilość wody do dyspozycji, koszty eksploatacji, szybkość jej podgrzewania, komfort użytkowania, sposób montażu oraz dostępny metraż.

Jednym z korzystniejszych rozwiązań ze względu na  na wydatki związane z ogrzewaniem są energooszczędne podgrzewacze przepływowe. Urządzenia te działają tylko, kiedy przepływa przez nie woda; są dużo mniejsze od pojemnościowych podgrzewaczy, ich instalacja jest również nieco tańsza. Jednakże po odkręceniu kranu na ciepłą wodę będziemy musieli chwilę poczekać, gdyż dopiero wtedy podgrzewacz zaczyna swoją pracę.

Wśród podgrzewaczy przepływowych wyróżnić można:

– gazowy przepływowy podgrzewacz wody

– elektryczny przepływowy podgrzewacz wody

– podgrzewacz wody z pompą ciepła

Wybór podgrzewacza zależy od istniejącej w mieszkaniu czy domu rodzaju instalacji – gazowej lub elektrycznej.

Elektryczne podgrzewacze przepływowe to urządzenia, które ogrzewają wodę podczas jej poboru – uruchamiają się po odkręceniu kranu i wyłączają, kiedy woda zostanie zakręcona. Mają niewielkie wymiary i masę, toteż można je łatwo podłączyć blisko punktu poboru wody. Wymaga to wydzielenia dodatkowego miejsca, jednakże ogranicza czas przepływu wody przez rury instalacji, a w konsekwencji straty ciepła na przesyle. Wyróżnia się podgrzewacze przepływowe jedno lub wielopunktowe (lub inaczej jedno- i wieloczerpalne).

Przepływowe podgrzewacze jednopunktowe obsługują jeden kran, przy którym są zamontowane; z kolei wielopunktowe umożliwiają centralne zasilanie wszystkich punktów poboru w ciepłą wodę. Aby przygotować kąpiel lub wziąć prysznic, potrzebny jest podgrzewacz o mocy kilkunastu kW, który może też zasilić kilka punktów poboru jednocześnie.

Urządzenie tego rodzaju zapewnia szybki i łatwy dostęp do ciepłej wody, bez potrzeby montażu instalacji gazowniczej do zastosowania podgrzewacza gazowego lub instalacji bojlera razem z programatorem godzin nagrzewania, przy którym nieregularne bądź ponadnormatywne wykorzystanie może skutkować brakiem ciepłej wody.

Nowoczesne modele podgrzewaczy elektrycznych wyposaża się w regulację temperatury, układ automatycznie dostosowujący moc urządzenia do ilości ogrzewanej wody oraz zdalne układy sterowania, które mogą być zamontowane w innym pomieszczeniu, co znacząco ułatwia ich obsługę.

Jeżeli głównym kryterium wyboru są niskie koszty eksploatacji, powinniśmy wybrać przepływowy podgrzewacz gazowy. Pracuje wyłącznie po odkręceniu kranu i nie nagrzewa całego zbiornika wody na zapas, jak ma miejsce w przypadku modelów pojemnościowych, jednak na ciepłą wodę trzeba chwilę poczekać. Podgrzewacze przepływowe zajmują relatywnie niewiele miejsca, ale przypisane są z reguły do jednego pomieszczenia, dlatego te urządzenia polecane są do niewielkich mieszkań lub domów jednorodzinnych.

W celu znacznego obniżenia kosztów eksploatacji powinniśmy wybrać podgrzewacz bez płomienia dyżurnego, w którym gaz jest bezustannie pobierany. Nowoczesne urządzenia wyposaża się w zapalniki elektroniczne (zasilane baterią lub energią elektryczną) oraz hydrodynamiczne (turbina wytwarza w nich iskrę zapalającą gaz).

Obok tradycyjnych form podgrzewania wody znaleźć można nowoczesne podgrzewacze z pompą ciepła, które ciepło pozyskują z odnawialnych źródeł takich jak powietrze. Połączenie dwóch źródeł energii – elektrycznej oraz odnawialnej to nowatorskie rozwiązane zastosowane w hybrydowym ogrzewaczu wody, które gwarantuje uzyskanie znaczących oszczędności finansowych oraz niezawodność przez długie lata eksploatacji.

Takie rozwiązania doskonale wpisują się w obowiązujący na świecie nurt proekologiczny. Technologia ta pozwala na oszczędności w domowym budżecie rzędu 50 proc. w porównaniu z standardowym elektrycznym podgrzewaczem wody. To idealna propozycja dla osób poszukujących najtańszych rozwiązań w zakresie ogrzewania wody. Sposób działania tych urządzeń jest bezpieczny dla środowiska i dla domu – nie ma tu mowy o emisji spalin czy czadu. Niewielki rozmiar podgrzewacza ułatwia instalację wewnątrz lub w części na zewnątrz budynku. Porównania ze standardowymi podgrzewaczami pokazują mniejsze zużycie energii elektrycznej nawet do 70%. Oszczędności te pozwalają na zwrot inwestycji w ciągu niecałych czterech lat.

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast