Zaznacz stronę

Opakowania wielomateriałowe – segregacja odpadów

Segregacja odpadów – z pozoru prosta czynność – w rzeczywistości może przysporzyć nieco trudności. Czasami wymaga trochę wysiłku – nie tylko fizycznego.
Przyjrzyjmy się opakowaniom tzw. wielomateriałowym, które sprawiają największe kłopoty podczas segregacji.
Z definicji opakowanie wielomateriałowe to opakowanie wykonane z minimum dwóch różnych składników, których nie można rozdzielić ręcznie , bądź za pomocą prostych metod mechanicznych tj. Oderwanie jednej warstwy odpadu od drugiej.
Jeśli przy próbie oddzielenia od siebie materiałów , na jednym z nich pozostaną fragmenty drugiego, to mamy do czynienia z opakowaniem wielomateriałowym.
Najpowszechniej występującymi odpadami wielomateriałowymi są kartony po płynnej żywności np. po mleku czy też napojach, sokach . Określenie „karton” sugerowałoby, że powinniśmy umieścić go w pojemniku na papier, jak makulaturę. Zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku w Gminie Kętrzyn opakowania wielomateriałowe zbierane są w pojemnikach koloru żółtego, oznaczonych napisem „Metale i tworzywa sztuczne”.
Kartoniki do płynnej żywności zawierają w swym składzie około 60% celulozy (główny składnik papieru ), zaś pozostałą część opakowania stanowią tworzywa sztuczne i aluminium. Wszystkie warstwy opakowania są ze sobą zgrzane, rozdzielenia ich w sposób „ręczny” jest niemożliwe.
Z kolei butelka szklana nie jest opakowaniem wielomateriałowym, ponieważ możliwe jest odseparowanie poszczególnych składników butelki używając prostych środków fizycznych (oddzielenie etykiety i zakrętki).
Przykładami opakowań wielomateriałowych są kartony typu tetra-pak, saszetki po daniach w proszku i przyprawach, papierki po niektórych słodyczach, , pudełka na zapałki z zaryską czy laminowane lub metalizowane kartoniki.
Zanim wyrzucimy opakowanie wielomateriałowe, należy je do końca opróżnić oraz zgnieść (podobnie jak butelki PET) oraz w miarę możliwości oddzielić zamknięcie opakowania (np. zakrętkę plastikową lub metalową) i umieścić w odpowiednim pojemniku.

Rozmiar czcionki
Wysoki kontrast